راهنمای عملیات آبزی پروری در قفس های پلی اتیلن شناور

نوع رسانه: کتاب
شابک: 978-6008451181
تعداد صفحات: 306
نوبت چاپ: اول
تاریخ انتشار: 1396
قیمت : 430,000 ریال

تولیدات کشاورزی جهانی که در سال‌های اخیر به طور یکنواختی رشد یافته‎اند، به صورت فزاینده‌ای بر ماهیان و سایر آبزیان خوراکی دارای اهمیت تجاری که وارد بازارهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شوند، تأثیر می‌گذارند. تقاضای در حال افزایش برای چنین محصولاتی، توسعه سیستم‌های تولیدات آبزی پروری را در خشکی و همه مجموعه‌های آبی بدنبال داشته است که شامل فناوری‌هایی هستند که دامنه‎ گسترده‎ای از تولید تخم ماهی تا ساختارهای در حال پیشرفت و سایر تأسیسات پشتیبانی آبزی پروری را در برمی‎گیرد.
در دهه‌های اخیر، صنعت آبزی‌پروری، خروجی تولیدات خود را در هر واحد سطح یا حجم افزایش داده است و رقابت رو به افزایشی با سایر کاربری‌ها در استفاده از سطوح خشکی و آبی داشته است. توسعه پرورش ماهی در دریا "آبزی پروری دریایی" نامیده می‌شود که در نتیجه چندین عامل پشتیبانی‌کننده اتفاق افتاده است. این عوامل شامل بروزرسانی فناوری‌های تولیدمثل و پرورش برای گونه‌های مورد نظر و توسعه زیرساخت‌های فیزیکی است، به صورتی که برای گونه‌های پرورشی مناسب باشند. قفس‌های دریایی مدرن از جمله شناور یا غوطه‌ور چنین روند توسعه‌ای را نشان می‌دهند. این قفس‌ها به طرز چشمگیری از سیستم‌های پایه تا ساختارهای مهندسی پیچیده و دقیق، تکامل یافته‌اند.
بسیاری از طرح‌ها و مدل‌های قفس‎ها‌ توسعه یافته‌اند و از نظر تجاری در دسترس هستند. در میان آنها، قفس‌های پلی‎اتیلن متراکم (HDPE)، به دلیل تنوع مواد مورد استفاده، سادگی در کاربرد عملیات‌ پرورشی و سرمایه‌گذاری نسبتا محدود، کاربرد گسترده‌ای دارند. پیشرفت‌های فنی قفس‌های HDPE با قابلیت دسترسی به مواد جدید و اقلام گوناگون تجهیزات مورد نیاز برای خدمات‎رسانی، در همه عملیات‌ پرورش ماهی در حال گسترش می‎باشد.
این کتاب راهنما بر جنبه‌های فنی قفس‌های HDPE تمرکز می‌کند، اگرچه در فصل مقدمه انتخاب مکان مناسب و پارامترهای محیطی بر سلامت ماهی پرورشی و ساختارهای پرورش تأثیر می‌گذارد. تعیین مکان مناسب یک قفس اهمیت زیادی از نظر موفقیت کلی فنی، اقتصادی، عملیات تجاری و کاهش اثرات محیطی محل پرورش دارد.
این کتاب راهنما قبل از شرح خصوصیات قفس‌های HDPE و عناصری که یک واحد پرورشی را تشکیل می‌دهند، سیستم‌های مهاربندی و توری‎ها را توصیف می‌کند که از قفس‌های ماهی پشتیبانی می‌نمایند. اطلاعاتی در مورد اجزاء این سیستم‎ها، مشخصات فنی آنها در رابطه با اندازه محل پرورش و مونتاژ در خشکی و فرآیند نصب آنها در دریا ارائه شده است. همچنین در یکی از فصل‌ها درباره حلقه شناور قفس تمرکز شده است و اجزایی را توصیف می‌کند که این سازه اصلی قفس پرورشی را تشکیل می‌دهند. آگاهی از مشخصات فنی و گزینه‌های طراحی عناصر اصلی طوقه،‌ امکان ساخت فوری و متناسب با محیط این سازه‌ها را فراهم می‎نماید، بطوریکه کلیه نیازهای اپراتورها را تأمین می‌کند. سپس اطلاعات فنی در مورد طناب‌ها، توردوزی، طراحی توری و تعیین اندازه و شکل مناسب قفس ارائه شده است. همچنین براساس فرآیندهای توسعه یافته در سال‌های تجربه میدانی، اطلاعات کاربردی در مورد نصب طوقه و تور، تعویض تور، تکنیک‎های تعمیر و نگهداری و بازرسی‌ها ارائه شده است.
بخش‌ نهایی کتاب شامل روش‌های کاربردی مربوط به ذخیره‌کردن بچه ‌ماهیان در قفس‌ها، غذادهی و مدیریت ذخایر ماهی، اطلاعات کاربردی در مورد روش‌های پیش‌برداشت و برداشت، جابجایی و حمل و نقل ماهی‎ها می‎باشد. برخی اطلاعات هم در مورد فرآیند امنیت پرورش، با تأکید بر مخاطرات بالقوه، هنگام کار با یک قفس پرورشی با ساختار شناور یا غوطه‎ور، ارائه شده است.
عنوان مورد نظر موجود نیست.
در صورتی که می خواهید این کتاب را تهیه کنید؛ می توانید سفارش دهید تا در صورت امکان این عنوان تهیه و به شما اطلاع داده شود.
فایل های مرتبط
امتیاز دهی